2020 czas aby lepiej Zamontować fotowoltaikę - O fotowoltaice

panele słoneczne montaż

Wykorzystanie energii słonecznej

Energetyka słoneczna zajmuje się przemysłowym wykorzystaniem energii pochodzącej z promieniowania słonecznego. Jednym z zastosowań energii słonecznej jest budowa elektrowni słonecznych. Elektrownia słoneczna korzysta z fotoogni

2020 czas aby lepiej  Zamontować fotowoltaikę - O fotowoltaice panele słoneczne montaż
w, w których zachodzi zjawisko fotowoltaiczne umożliwiające przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną. Celem elektrowni słonecznych, jak zresztą każdej innej elektrowni, jest pozyskiwanie energii elektrycznej i dostarczanie jej do użytkowników. W przeciwieństwie do niektórych rodzajów elektrowni, instalacje słoneczne korzystają z odnawialnego źródła energii dzięki czemu elektrownie słoneczne są korzystnym środowiskowo rozwiązaniem. Według definicji elektrownia słoneczna to zespół urządzeń przekształcających energię promieniowania słonecznego, które stanowi odnawialne źródło energii, na energię użytkową, cieplną lub elektryczną. Fotowoltaika z kolei zajmuje się jedynie pozyskiwaniem energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, a panele fotowoltaiczne mogą być z powodzeniem wykorzystywane do użytku prywatnego.


Zalety posiadania paneli fotowoltaicznych

Inwestycja w fotowoltaikę może okazać się bardzo opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza że istnieje wiele różnych dofinansowań do instalacji słonecznych. Firma działająca w branży fotowoltaicznej oferuje montaż paneli fotowoltaicznych dla klientów prywatnych oraz dla firm i przedsiębiorstw. Zamontowanie odpowiednich paneli słonecznych na dachu budynku mieszkalnego może przynieść wiele korzyści, przede wszystkim pozwalając na oszczędzanie za prąd elektryczny. Sama inwestycja w instalację słoneczną, biorąc pod uwagę dotacje, może zwrócić się w bardzo szybkim czasie przy doborze właściwych fotoogniw. Firma zajmująca się fotowoltaiką z pewnością jest w stanie udzielić klientowi prywatnemu fachowej porady przy wyborze paneli. Korzyści ekonomiczne nie są jednak jednymi zaletami wynikającymi z montażu paneli fotowoltaicznych. Równie istotną zaletą fotowoltaiki jest przyczynianie się do redukcji smogu w obrębach miast, co może mieć pozytywny wpływ na środowisko oraz zdrowie. Montaż paneli słonecznych jest rozwiązaniem zarówno korzystnym ekonomicznie, jak i środowiskowo.


Monokrystaliczne panele słoneczne

Ogniwa fotowoltaiczne dzielą się na różne rodzaje, spośród których każdy posiada swoje specyficzne właściwości. Najwydajniejszymi, a zarazem także najdroższymi w produkcji, są monokrystaliczne fotoogniwa. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są zbudowane z monokryształu krzemu i cechują się wysoką wydajnością oraz żywotnością. To właśnie ten rodzaj paneli jest najczęściej montowany na dachach budynków oraz używany w elektrowniach słonecznych. Panele słoneczne wykonane z monokryształu krzemu należą do tak zwanej pierwszej generacji ogniw słonecznych. Do pierwszej generacji fotoogniw należą panele monokrystaliczne oraz panele polikrystaliczne, które bywają nazwane panelami grubowarstwowymi. Firma fotowoltaiczna oferująca montaż paneli słonecznych zajmuje się instalacją ogniw pierwszej generacji. Najczęściej polecanymi przez specjalistów panelami są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które są droższe od polikrystalicznych, ale są też znacznie wydajniejsze i solidniejsze w konstrukcji.


Jakim testom poddawane są panele słoneczne

Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.